Dzisiaj 22 lipca 2025 roku Lech Poznań rozpoczyna swoją przygodę z Ligą Mistrzów od II rundy eliminacji. Rywalem będzie mistrz Islandii Breidablik. Po krótce chcę przedstawić tutaj charakterystykę islandzkiego klubu i historię oraz różne porównania z Lechem.
Poprzedni sezon
Sezon na Islandii odbywa się od wiosny do jesieni w obrębie jednego roku. Stąd też gra w eliminacjach do Ligi Mistrzów jest nagrodą dla Breidabliku za mistrzostwo w sezonie, który skończył się w październiku 2024 roku. Było to dopiero trzecie mistrzostwo Islandii w historii po trofeach z 2010 i 2022 roku. Pierwszą część sezonu zakończyli na 2. miejscu, ale z taką samą ilością punktów co Vikingur Reykjavik. Następnie doszło do podziału na grupę mistrzowską i spadkową. Ostatecznie Breidablik wyprzedził drużynę ze stolicy Islandii o 3 punkty pokonując ich 3:0 w bezpośrednim meczu.
Tak dla przypomnienia Lech zdobył mistrza Polski o 1 punkt do ostatniej kolejki walcząc z Rakowem Częstochowa.
Obecny sezon
W tej chwili na Islandii sezon jest w pełni. Rozegrano 15 z 22 meczów, a Breidablik zajmuje 3. miejsce w tabeli. Jednak mają po tyle samo punktów co 2 prowadzące w tabeli drużyny z Reykjaviku: Valur i Vikingur. Zapewne między nimi rozstrzygnie się walka o mistrza.
Lech natomiast dopiero zaczął sezon. I niestety dla nich zaczęli od 2 domowych porażek: 1:2 z Legią Warszawa w Superpucharze Polski i 1:4 z Cracovią Kraków.
Bycie w pełni sezonu będzie zapewne atutem Islandczyków.
Kadra
Zespół Breidablika głównie opiera się na piłkarzach islandzkich. Wyjątkiem jest Duńczyk Tobias Thomsen. Dodatkowo mamy mających podwójne obywatelstwa: Damira Muminovicia (również serbski paszport) i Breki Freyr Augustssona (dodatkowo amerykański paszport). Jedynie Anton Einarsson ma występy w reprezentacji na koncie, ale tylko 2 i ostatni w 2019 roku. Największą gwiazdą zespołu wydaje się ich kapitan Hoskuldur Gunnlaugsson. 30- latek od 5 lat w klubie mający na koncie 321 meczów, zdobył 83 bramki i zaliczył 53 asysty.
Trenerem jest Islandczyk Halldor Arnason.
Według transfermarkt jest duża różnica w łącznej wartości rynkowej obu drużyn: 49,5 mln do 4,22 mln Euro. Oczywiście to jest trochę mylące ponieważ w meczu gra 11 plus ewentualnie 5 rezerwowych i ta różnica raczej jest mniejsza, to pokazuje jednak różnicę potencjału.
Breidablik przeciw polskim i Lech przeciw islandzkim klubom
Breidablik jeszcze nigdy nie grał z polskimi drużynami w europejskich pucharach. Natomiast Lech miał 3 pojedynki. Już w drugim starciu w europejskich pucharach w I rundzie Pucharu Zdobywców Pucharu sezonu 1982/1983 trafili na drużynę z Islandii: IBV Vestmannaeyjar. Na wyjeździe Lech wygrał 1:0, a u siebie 3:0. Gorzej poszło za drugim razem kiedy to w III rundzie eliminacji do Ligi Europy zmierzyli się z Stjarnanem Gardabaer. Na wyjeździe przegrali 0:1 po bramce w 48 minucie Rolfa Tofta. W rewanżu nie odrobili strat i mecz zakończył się bezbramkowym remisem 0:0. Jeszcze Lech się zmierzył w III rundzie eliminacji do Ligi Konferencji Europy sezonu 2022/2023 z Vikingur Reykjavik. Na wyjeździe Lech przegrał 0:1, gdy u siebie prowadzili 2:0 wydawało się, że są pewni awansu dalej. Jednak w 90+5 minucie gola na wagę dogrywki zdobył Danijel Djurić. Warto pamiętać, że od tamtego sezonu gole na wyjeździe przestały mieć większą wagę i tylko dlatego Lech dostał szansę w dogrywce. Ostatecznie Lech awansował dalej wygrywając 4:1.
Historia obu drużyn w europejskich pucharach
O Lechu krótko. Lech grał w 24 edycjach eliminacji do europejskich pucharów. Do sezonu 2004/2005 maksymalnie przechodzili 1 rundę. W sezonach 2008/2009 i 2010/2011 wchodzili do fazy grupowej Ligi Europy, z której wychodzili, żeby odpaść w 1/16 finału. W sezonach 2015/2016 i 2020/2021 grali ponownie w fazie grupowej Ligi Europy, ale na 12 meczów wygrali tylko 2. W sezonie 2022/23 doszli do ćwierćfinału Ligi Konferencji Europy, gdzie jednak odpadli z AFC Fiorentina. Ostatni ich występ przypadł na sezon 2023/24 kiedy to już w III rundzie eliminacji odpadli niespodziewanie ze Spartakiem Trnawa. Do Ligi Mistrzów nie awansowali, nigdy też nie doszli do IV rundy eliminacji, zawsze przechodzili II rundę. Jedynie w sezonie 2022/23 nie przeszli I rundy eliminacji odpadając z Karabachem Agdam.
Breidablik grał w 10 edycjach eliminacji do europejskich pucharów. W 6 pierwszych próbach niemal zawsze odpadali na pierwszym rywalu. Wyjątkiem były eliminacje do Ligi Europy 2013/14 mołdawski FC Santa Coloma i austriacki Sturm Graz. W sezonach 2021/22 i 2022/23 dochodzili do III rundy eliminacji do Ligi Konferencji Europy odpadając odpowiednio ze szkockim Aberdeen i tureckim Istanbul Basaksehir. Największym ich sukcesem był awans do fazy grupowej Ligi Konferencji Europy, kiedy to stali się pierwszym islandzkim klubem w fazie grupowej europejskich pucharów. W prekwalifikacjach do Ligi Mistrzów pokonali sanmaryńskie SP Tre Penne i czarnogórskie Buducnost Podgoricę, a w I rundzie eliminacji do Ligi Mistrzów pokonali irlandzki Shamrock Rovers. Następnie FC Kopenhaga i bośniackie Zrinjski Mostar okazały się zbyt mocne. Ostatecznie w IV rundzie eliminacji do Ligi Konferencji Europy pokonali północno- macedońskie FK Struga. Faza grupowa okazała się zbyt wysokimi progami. Komplet porażek z KAA Gent, Maccabi Tel Awiw i Zorią Ługańsk. Eliminacje do Ligi Konferencji Europy 2024/25 nie okazały się zbyt udane. W I rundzie liminacji pokonali północno- macedońskie Tikwesz Kwadarci, żeby w kolejnej rundzie odpaść z kosowską Dritą. W tym sezonie w I rundzie eliminacji pokonali albański klub Egnatia Rrogzhine (porażka 0:1 na wyjeździe i wygrana 5:0 u siebie). W Lidze Mistrzów nigdy nie grali. Poza wspomnianą próbą z sezonu 2023/24 grali w II rundzie eliminacji sezonu 2011/12 kiedy to polegli z norweskim Rosenborgiem Trondheim (warto zauważyć, że po porażce w pierwszym meczu 0:5 w drugim meczu wygrali 2:0).
Jak będzie w tej rywalizacji to się okaże. Miejmy nadzieję, że faworyzowany Lech wyeliminuje trzeci islandzki klub w swej historii.