W Chełmie ostatnimi czasy panuje prawdziwe stadionowe eldorado. Do końca 2026 roku w Mieście Kredy mają zostać oddane jeszcze trzy obiekty w tym jeden, który ma spełniać ekstraklasowe wymogi.
,,Stadionowe rewolucje'' w Chełmie
Już pod koniec przyszłego roku mieszkańcy Chełma będą mieć w swoim mieście stadion z prawdziwego zdarzenia. Obiekt ten ma pomieścić 4500 kibiców, a co najważniejsze - spełniać wymogi Ekstraklasy. Nie jest to jednak koniec stadionowego szaleństwa w Mieście Kredy.
Wszystko zaczęło się w maju ubiegłego roku. Dokładnie wtedy podpisano umowę na budowę nie stadionu, a całego kompleksu boiskowo-stadionowego w Chełmie. W jego skład wchodzą: stadion miejski przy ulicy Pułku Szwoleżerów, który zwiększy swoją pojemność do 4500 miejsc, oraz trzy boiska treningowe, które mają znajdować się: przy stadionie miejskim (ul. Pułku Szwoleżerów), przy Zespole Szkół Budowlanych i Geodezyjnych (ul. Stefana Batorego) oraz na ulicy Ceramicznej.
Wszystkie obiekty mają służyć Chełmiance - klubowi występującemu na poziomie III Ligi. Biało-zieloni nie ukrywają, że już w sezonie 2025/26 postarają się o awans do drugiej ligi. Może świadczyć o tym sprowadzenie do klubu doświadczonego trenera - Ireneusza Pietrzykowskiego - który jeszcze na początku tego roku prowadził Stal Stalowa Wola w rozgrywkach pierwszej ligi.
Fot.: Miasto Chełm, na obrazku widać projekt nowego stadionu przy ulicy Pułku Szwoleżerów
Na dzień dzisiejszy (27.06.2025) do użytku gotowy jest tylko jeden obiekt - stadion znajdujący na ulicy Ceramicznej. Obiekt ten może pomieścić około 250 kibiców. W rundzie wiosennej ubiegłego sezonu właśnie na tutaj swoje domowe mecze rozgrywała Chełmianka. Po powrocie biało-zielonych na stadion przy Pułku Szwoleżerów, na obiekcie znajdującym się na ulicy Ceramicznej swoje mecze najprawdopodobniej rozgrywać będą rezerwy chełmskiego klubu, które w sezonie 2025/26 występować będą w klasie okręgowej.
Fot.: Adam Walczak / Polskie Zwierciadło Futbolu
Niestety, ale infrastruktura znajdująca się koło stadionu pozostawia dużo do życzenia. Droga znajdująca się za trybuną widoczną na powyższej ilustracji jest w bardzo słabym stanie. Ponadto próżno o należytą ilość miejsc parkingowych w okolicach stadionu.
Fot.: Adam Walczak, na obrazku droga koło stadionu przy ul. Ceramicznej
Osoby odpowiedzialne za projektowanie stadionu przy ulicy Ceramicznej należy pochwalić za wykonanie na obiekcie sektora gości. Mimo, że jest on niewielki może się na nim zmieścić około 40 kibiców przyjezdnych.
,,Tu na razie jest ściernisko, ale będzie...''
Tymi kultowymi już słowami z jednej z bardziej popularnych utworów zespołu ,,Golec uOrkiestra'' można określić aktualny stan robót na stadionie przy ulicy Szwoleżerów. Niedawno zakończyła się rozbiórka starego stadionu. Teraz trwa usuwanie elementów ze starego obiektu oraz wyrównywanie terenu. Na stadionie pojawiły się już pierwsze konstrukcje pod instalacje budowlane oraz zbrojenia - możemy dowiedzieć się z kanału Stadiony Net.
Fot.: Adam Walczak
Budowa rusza więc powoli z punktu zero. Kibice liczą, że już w rundzie wiosennej sezonu 2026/27 stadion posłuży Chełmiance jak pisze prezydent Chełma - Jakub Banaszek - co najmniej w Betclic II Lidze.